The Excel Classic is a 4 Ply tire is a great all-purpose oversized tire suitable for grass, turf, sand, on and off-road use without getting into aggressive tread pattern which tends to tear up the ground.
| Tire Wheel Diameter | 12" |
|---|---|
| Tire Directional | Non-Directional |
| Tire Model | Classic |
| Brand | Excel |
| SKU | EC255X50-12FS |
| MPN | EC255X50-12FS |
| Tire Height | 22" |
| Tire Aspect Ratio | 50 |
| Tire Widths (F/R) | 9.5" / 9.5" |
| Tire Ply Rating | 4 Ply |
| Tire Construction | Bias |
| Tire Tread Depth | 0.24" |