The oiginal Bearclaw! The best tire for use under a wide array of conditions. This tire truely does it all! 6-ply rated extra tough casing resists punctures, Angled knobs dig into the terrain for maximum traction.
| Tire Wheel Diameter | 10" |
|---|---|
| Tire Directional | Directional |
| Tire Model | Bear Claw |
| Brand | Kenda |
| SKU | KDBC24X810-1112FS |
| MPN | KDBC24X810-1112FS |
| Tire Height | 24" |
| Tire Widths (F/R) | 8" / 10" |
| Tire Ply Rating | 6 Ply |
| Tire Construction | Bias |
| Tire Tread Depth | 0.60" |