Check out how some of our customers customized their ride with similar products. Submit your ride today, or view all customer rides here.
| SKU | HLHL24MDT15X7-3 |
|---|---|
| MPN | 15HL24-1665 |
| Brand | High Lifter Tire & Wheel by STI |
| Wheel Bolt Pattern | 6x5.5 |
| Wheel Diameter | 15" |
| Wheel Finish | Matte Dark Tint |
| Wheel Model | HL24 Beadlock |
| Wheel Offset | +38mm |
| Wheel Type | Single Beadlock |
| Wheel Width | 7" |
If you have any questions or concerns about fitment please contact us by email or phone before you order.
This listing is for machines using a 6x5.5 bolt pattern. Typically a positive offset wheel is used for the front and rear of ATVs with independent rear suspension (IRS). Additionally, a negative offset wheel is typically used for only the rear of a solid rear axle machine (SRA).
Fitment for other machines is available - Browse our wheels for UTVs and ATVs.