The Sand Stripper XL-HP is the newest addition to the popular Sand Stripper tire series. This new tire features 16-paddle design for added traction. The XL-HP offers six more paddles over the original Sand Stripper XL delivering more power to the ground for high performance turbo vehicles. Our newest addition continues to offer excellent flotation.
| Tire Wheel Diameter | 15" |
|---|---|
| Tire Directional | Directional |
| Tire Model | Sand Stripper |
| Brand | GMZ |
| SKU | 104941P |
| MPN | 104941P |
| Tire Height | 30" |
| Tire Widths (F/R) | 15" / 15" |
| Tire Ply Rating | 6 Ply |
| Tire Construction | Bias |
| Tire Tread Depth | 0.87" |