First front rib tire designed exclusively for ATV use. Good match for the Scorpion rear. Lightweight 2-ply rated casing.
| Tire Wheel Diameter | 9" |
|---|---|
| Tire Directional | Non-Directional |
| Tire Model | Front Max |
| Brand | Kenda |
| SKU | KDFM21x8-9P |
| MPN | KDFM21x8-9P |
| Tire Height | 21" |
| Tire Widths (F/R) | 8" / 8" |
| Tire Ply Rating | 2 Ply |
| Tire Construction | Bias |
| Tire Tread Depth | 0.40" |