The Klaw XC is Kenda's original cross-country ATV tire. The added 6-ply rated casing will help get your through the woods in one piece! Meets the demands of the toughest cross country terrain. 6-ply rated casing, Dual rotation tread design; soft to medium terrain, medium to hard terrain
| Tire Wheel Diameter | 12" |
|---|---|
| Tire Directional | Directional |
| Tire Model | Klaw XC |
| Brand | Kenda |
| SKU | KDKXC25X10-12P |
| MPN | KDKXC25X10-12P |
| Tire Height | 25" |
| Tire Widths (F/R) | 10" / 10" |
| Tire Ply Rating | 6 Ply |
| Tire Construction | Bias |
| Tire Tread Depth | 0.50" |