Ideal choice for riders seeking knobby performance at a low price. Good match for the Front Max, Lightweight 2-ply rated casing
| Tire Wheel Diameter | 8" |
|---|---|
| Tire Directional | Non-Directional |
| Tire Model | Scorpion |
| Brand | Kenda |
| SKU | KDS18X9.5-8P |
| MPN | KDS18X9.5-8P |
| Tire Height | 18" |
| Tire Widths (F/R) | 9.5" / 9.5" |
| Tire Ply Rating | 2 Ply |
| Tire Construction | Bias |
| Tire Tread Depth | 0.50" |