Engineered to provide unmatched grip, the Pro Armor Crawler XG is built for the rocks. An aggressive tread pattern and 8-ply rated Armor Belt construction provides supreme performance and is highly puncture resistant.
| Tire Wheel Diameter | 15" |
|---|---|
| Tire Directional | Non-Directional |
| Tire Model | Crawler XG |
| Brand | Pro Armor |
| SKU | PACXG33x10-15P |
| MPN | PACXG33x10-15P |
| Tire Height | 33" |
| Tire Widths (F/R) | 10" / 10" |
| Tire Ply Rating | 8 Ply |
| Tire Construction | Radial |
| Tire Tread Depth | 0.78" |