The Pro Armor Trekker provides the best balance of on-trail handling and low tire noise. The quiet characteristics are driven from a specialized tread design and the predictable handling comes from a graduated tread depth that maintains a large, square contact patch. This durable 8-ply tire is ready for any trail or adventure you are.
| Tire Wheel Diameter | 15" |
|---|---|
| Tire Directional | Non-Directional |
| Tire Model | Trekker |
| Brand | Pro Armor |
| SKU | PATRK32x10-15P |
| MPN | PATRK32x10-15P |
| Tire Height | 32" |
| Tire Widths (F/R) | 10" / 10" |
| Tire Ply Rating | 8 Ply |
| Tire Construction | Radial |
| Tire Tread Depth | 0.53" |