The evolution of the original gold-standard Bearclaw is finally here. With a priority on reducing weight, without sacrificing durability, the newest Bearclaw has raised the bar in all areas of performance. All-New tread pattern designed to perform exceptionally across all terrains. Unique shaped transition knobs for improved cornering traction & handling 6-ply rated casing allows for exceptional puncture resistance while keeping weight to a minimum.
| Tire Wheel Diameter | 12" |
|---|---|
| Tire Directional | Directional |
| Tire Model | Bear Claw Evo |
| Brand | Kenda |
| SKU | KDBCE27x11-12P |
| MPN | KDBCE27x11-12P |
| Tire Height | 27" |
| Tire Widths (F/R) | 11" / 11" |
| Tire Ply Rating | 6 Ply |
| Tire Construction | Bias |
| Tire Tread Depth | 0.80" |