8-ply rated extra tough casing, radial construction for a smoother ride. All new tread patern to promote self cleaning whie ensuring maximum bite
| Tire Wheel Diameter | 14" |
|---|---|
| Tire Directional | Directional |
| Tire Model | Bear Claw HTR |
| Brand | Kenda |
| SKU | KDBCR26X11-14P |
| MPN | KDBCR26X11-14P |
| Tire Height | 26" |
| Tire Widths (F/R) | 11" / 11" |
| Tire Ply Rating | 8 Ply |
| Tire Construction | Radial |
| Tire Tread Depth | 0.87" |